Tego dnia oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, bohaterom walczącym o Niepodległość Państwa Polskiego. To święto tych, którzy po roku 1944 nie zgodzili się na to, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy.

 

Po zakończonej II Wojnie Światowej ci żołnierze nie złożyli broni. Za tę postawę wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę. Zginęli za miłość do Ojczyzny. 

 

Przez wiele lat pamięć o nich była niszczona i zacierana. Władzy komunistycznej zależało, aby „Żołnierze Wyklęci” zostali skazani na zapomnienie. Miejsca ich spoczynku, podobnie jak wielu innych komunistycznych ofiar, do dzisiaj pozostają nieznane.

 

“Wiele osób nie pogodziło się z decyzjami politycznymi, które zapadły po zakończeniu II Wojny Światowej. Chcieli naprawdę wolnej Ojczyzny. Historia Żołnierzy Wyklętych nie jest łatwa. Ale łatwe nie były też czasy i realia, z którymi musieli się mierzyć. Pamiętajmy jednak o tym, że wolność naszej Ojczyzny jest wartością nadrzędną. Także teraz, w tych trudnych czasach, dbajmy o nią. Zachowujmy się odpowiedzialnie. I wspierajmy naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy również muszą walczyć o swój kraj, żeby uniknąć zniewolenia ze strony Rosji.” - mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

 

 

Z okazji “Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kolnie uczcili ich pamięć. Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk wraz z pracownikami złożyli kwiaty przed pomnikiem poświęconym  “Żołnierzom niezłomnym”.