To nie tylko misja - to przede wszystkim wielki dar serca. 30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Na terenie Powiatu Kolneńskiego jest 9 rodzin zastępczych, w których przebywa 14 dzieci - mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie, Krzysztof Sobiewski.
 
“Dzisiaj obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który został uchwalony przez Sejm. Jest to szczególne wyróżnienie i podkreślenie roli rodziców zastępczych. Dzisiaj gościmy rodziny zastępcze z naszego powiatu na terenie Green Factory, na uroczystości zorganizowanej przez Powiat. Jest to forma podziękowań za pełnienie tej roli i zabawa dla dzieciaków.” - mówi Krzysztof Sobiewski.
 
Anna Fiertek z mężem tworzą zawodową rodzinę zastępczą. Opiekują się pięciorgiem dzieci w wieku od 3 miesięcy do 15 lat. Jak podkreśla pani Anna, nie jest to łatwe zajęcie, ale daje ogromną satysfakcję.
 
“Od roku tworzymy rodzinę zastępczą zawodową. Tak jak zwyczajna rodzina: przyjmujemy dzieci i traktujemy je jak swoje. Nic więcej. Mamy podopiecznych w wieku od 3 miesięcy do 15 lat. Pięcioro podopiecznych i dwójka biologicznych dzieci. Codzienność? No nie jest wesoło, nie można tak powiedzieć. Ale mamy wsparcie od pracowników PCPR, mamy wsparcie rodziny. Codzienność jest taka sama jak w każdej innej, tradycyjnej rodzinie.“ - mówi Anna Fiertek.
 
Podczas uroczystości w „Green Factory Rozrywkowe Centrum Miasta” w Kolnie rodzice zastępczy otrzymali symboliczne podziękowania w formie porcelanowych serc, a dzieci upominki. Nie brakowało też czasu na wspólną zabawę na kręgielni.
 
“Rodzicielstwo Zastępcze to nie tylko misja, to przede wszystkim wielki dar serca.
Czasami rodziną zastępczą są bliscy krewni, czasami zupełnie obcy dla dziecka ludzie. Ale jedna rzecz jest wspólna. Miłość, którą obdarzają te dzieci. A trzeba pamiętać, że nie zawsze jest to łatwa miłość. Czasami jest pełna wyzwań, trudnych sytuacji, z których trzeba znaleźć wyjście. I te rodziny je wspólnie znajdują. Za co bardzo im dziękujemy.” - mówił podczas uroczystości Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.