Powiatowe obchody Światowego Dnia Sybiraka zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kolnie przy współpracy Związku Sybiraków Koła Terenowego w Kolnie. Rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele św. Anny w Kolnie 16 września odprawionej w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków oraz ich rodzin. Mszę celebrowali ks. Andrzej Waszczeniuk i ks. Marcin Kaczyński. Powiat Kolneński reprezentował Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk.

Po Mszy Sybiracy wraz z rodzinami, przedstawiciele samorządów, wojska, szkół i harcerze złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym „Wywózki na Sybir”.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w Starostwie Powiatowym w Kolnie. Tutaj na Sybiraków i zaproszonych gości czekało śniadanie. W części artystycznej zaśpiewała uczennica I LO w Kolnie Julia Rydelek. Wspólne śniadanie było okazją do rozmów i wspomnień o losie wywożonych na Sybir Polaków.

Sponsorem upominków dla Sybiraków było Starostwo Powiatowe w Kolnie oraz właścicielka Apteki „Panaceum” w Kolnie Jadwiga Janocha. Podziękowania należą się również dla KGW Niksowizna za pomoc w przygotowaniu uroczystego poczęstunku.