Widowisko „Historia wciąż żywa i aktualna. Leman – Wincenta 1920 – 2024”, odbyło 15 września we wsi Wincenta. Odtworzone zostały historyczne wydarzenia walk polsko – bolszewickich z 1920 r., do których doszło we wsi Leman i Wincenta. Bitwa ta kończyła jedną z najważniejszych bitew XX wieku znano jako „Bitwę Warszawską”.

W inscenizacji wzięło udział blisko 100 rekonstruktorów, 40 koni, wóz bojowy i taczanka w 3 konie. Walki toczyły się w zrekonstruowanej wiosce i obozie żołnierskim. Huk wystrzałów i petard wyzwalały emocje uczestników. Wprowadzenie i przebieg wydarzeń opowiadał historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi przedstawiciele samorządów. Powiat Kolneński reprezentował Wicestarosta Karol Pieloszczyk.

W części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły ludowe „Czerwieniacy” i „Borkowiacy” oraz uczniowie ze szkoły podstawowej w Czerwonem. Rekonstrukcji towarzyszył piknik rodzinny.

Widowisko, którego główną atrakcją była rekonstrukcja historyczna, miało na celu przybliżenie i upamiętnienie wydarzeń ważnych nie tylko dla lokalnych mieszkańców, ale całego regionu i kraju.