To już XIII edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Jak każdego roku odbywa się ona także w Kolnie. Wydarzenie na stałe wpisało się już w kalendarz kulturalny miasta i powiatu. W tym roku na warsztat wzięto jeden z najważniejszych utworów epoki romantyzmu – *Kordiana* Juliusza Słowackiego.

W tym roku Kordian.

To dzieło, które w symboliczny sposób opowiada o trudnych wyborach jednostki w walce o wolność. Dzieło Słowackiego, napisane w 1834 roku, wciąż pozostaje aktualne w kontekście refleksji nad niezależnością i tożsamością narodową. W trakcie Narodowego Czytania w Kolnie fragmenty dramatu odczytali nie tylko organizatorzy wydarzenia, ale także zaproszeni goście oraz młodzież szkolna.

Takie akcje to wydarzenie kulturalne, ale także promocja czytania - mówił Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

To promocja czytelnictwa.

“Kultywujemy tradycję czytania. Przy okazji spotykamy się razem w miejscowościach większych i mniejszych – czyta cała Polska. Również Powiat Kolneński i miasto Kolno. Jest to wyjątkowe wydarzenie pod każdym względem. Towarzyskie, społeczne i, tak jak w naszym przypadku, to zawsze wyjątkowe wydarzenie edukacyjne. Artystycznie też jest na bardzo wysokim poziomie. Dlatego chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego wydarzenia. Artystom, naszym pracownikom biblioteki i wszystkim, którzy biorą w tym udział.” - mówił Tadeusz Klama.

Promowanie czytelnictwa jest ważne zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy młodzież chętniej sięga po telefon niż książkę - mówił Burmistrz Miasta Kolno, Andrzej Duda.

 ”Pokazujemy, że utwory, które są dla naszej historii, dla naszego państwa bardzo ważne, należy czytać. Propagujemy też czytanie w ogóle, jako takie. Bo młodzież coraz bardziej odchodzi od tego tradycyjnego czytania.” - mówił Andrzej Duda.

Podczas spotkania przed Miejską Biblioteką Publiczną można było także zobaczyć inscenizację - mówi Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolnie, Marta Uliszewska.

Oprócz wspólnego czytania także inscenizacja.

“Jak co roku, oprócz czytania, również gramy inscenizację w reżyserii Anny Podeszwik instruktora Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Brali w niej udział uczniowie I LO w Kolnie, których opiekunem jest Alicja Odachowska, ale także Dziekan Kolneński, ks. Tomasz Grabowski i ks. Andrzej Waszczeniuk.” - mówiła Marta Uliszewska.

Narodowe Czytanie w Kolnie zorganizowane zostało przez Starostę Kolneńskiego, Burmistrza Miasta Kolno, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną. Przy wsparciu Prezes Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy Moniki Stachelskiej oraz Kwiaciarni Pawła Trzeciaka, która przygotowała i udostępniła dekoracje.

Narodowe Czytanie pierwszy raz odbyło się w 2012 roku z okazji „Roku Juliana Tuwima”. Co roku gromadzi w całej Polsce miłośników literatury.